تصویری از استفاده سنگ تراورتن در اطراف استخر

سنگ‌های تراورتن استخری برای تزیین سنگفرش‌های استخر گزینه مناسبی هستند و به دلایل متعددی در سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌شود. در ادامه به مهمترین دلایلی که چرا سنگ‌ها و سنگفرش‌های تراورتن بهترین گزینه برای تزیین فضای اطراف استخر شما هستند می‌پردازیم.

آشنایی بیشتر با تراورتن

تراورتن یک سنگ رسوبی طبیعی است که از رسوب کربنات کلسیم در چشمه‌های آب‌گرم و یا غارهای سنگ آهک تشکیل شده ‌است. دقیقاً مانند سنگ مرمریت، گرانیت و یا سنگ آهک، رنگ‌های زیبای مختلفی دارد که شامل سفید، قهوه‌ای، برنزه (قهوه‌ای-زرد)، سفید کرم و نقره‌ای است. اما از نظر فرایند تشکیل سنگ، سختی و ظاهر آن، تراورتن یک سنگ رسوبی است و شبیه به مرمر و سنگ آهک نیست که در گروه سنگ‌های دگرگون (اصطلاح زمین‌شناسی به معنی تغییر شکل تحت تاثیر دما و فشار بالا) قرار می‌گیرند.

تراورتن را می‌توان از روی حفره‌هایی که به صورت نامنظم و با الگویی پیچ در پیچ در سطح آن وجود دارد به راحتی تشخیص داد.

تراورتن در بازار به شکل‌های مختلف مانند سنگ‌ و سنگفرش به فروش می‌رسد. سنگفرش‌های تراورتن قطعات ضخیم سنگ تراورتن هستند که معمولاً تنها برای استفاده در فضای باز به فروش می‌رسند. سنگفرش‌های تراورتن معمولاً سه سانتی‌متر ضخامت دارند و برای تزیین جاده‌های اختصاصی اتومبیل رو، فضای اطراف استخر، پاسیو و گذرگاه‌ها استفاده می‌شوند.

1. تراورتن ظاهری مسحور کننده و اصیل دارد

تراورتن سنگی بسیار زیبا و لوکس است و ظاهری برجسته و خیره‌کننده‌ به استخر شما می‌دهد. رنگ آبی آب استخر و سنگ‌فرش‌های تراورتن کرم رنگ، ترکیب شگفت انگیزی ایجاد می‌کنند و همه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین ترتیب، یک استخر سفید با سنگ حاشیه از جنس تراورتن نقره‌ای جلوه‌ای تحسین برانگیز خواهد داشت.

2. مقاومت در برابر حرارت و لغزش

تصویری از کفپوش تراورتن در اطراف استخر

 

سنگ‌ها و سنگفرش‌های تراورتن تمام شرایط استاندارد استخرها را تامین می‌کنند چرا که در برابر حرارت و لغزش مقاوم هستند. بنابراین هنگام انتخاب سنگ‌های تراورتن برای سنگفرش کردن اطراف استخر خود، نیازی نیست نگران لغزش و مقاومت در برابر حرارت باشید.

3. طول عمر و سازگاری با محیط‌ زیست

سنگ‌های استخری تراورتن با دوام و سازگار با محیط زیست هستند. به همین دلیل است که آن‌ها به انتخاب اول طراحان و شرکت‌های سازنده استخر در سراسر جهان تبدیل شده‌اند.

4. تطبیق پذیری

اگر سنگ‌های استخری تراورتن کیفیت خوبی داشته باشند و به صورت صحیح نصب شوند، می‌توانند در برابر هر دو شرایط آب و هوایی سرد و همینطور شدیدا گرم، به خوبی مقاومت کنند. این سنگ‌ها می‌توانند در هر دو محیط‌های مسکونی و تجاری به‌کار‌بروند.

ایده‌هایی برای نصب سنگ‌های استخری تراورتن

تراورتن سنگی با ویژگی‌های شگفت انگیز است، اما برای بیشتر افراد انتخاب سایه‌ها و رنگ‌ها برای نصب در استخر دشوار است. بیایید نگاهی به ایده‌های جالب سنگفرش تراورتن برای عرشه استخر بیندازیم و ببینیم چگونه می‌توانید از این سنگ زیبا بیشترین بهره را ببرید.

علاوه بر این ایده‌ها، شما می‌توانید انتخاب‌های آزادانه و ابتکاری خود را عملی کنید و البته همیشه می‌توانید در مورد آن‌ها با متخصصین ابرسنگ مشورت کنید. پیشنهادات آن‌ها به شما در اتخاذ تصمیم نهایی کمک خواهد کرد.

سنگفرش‌های تراورتن در پاسیو با استخر و محیط اطراف

تصویری از یک ویلا و کاربرد سنگ تراورتن در اطراف استخر

از آنجایی که سنگفرش‌های تراورتن در باغ‌ها و فضای چمن حیاط بسیار زیبا بنظر می‌رسند، می‌توان از آنها برای تزیین پاسیوی منزل مسکونی یا  انواع املاک‌ دیگر استفاده کرد. اگر محوطه سبز شما، چمن زیادی دارد، باید به دنبال سنگفرش تراورتن قهوه‌ای رنگ بروید؛ چرا که این ترکیب کنتراست رنگ بسیار زیبایی ایجاد می‌کند.

الگوی فرانسوی برای سنگفرش اطراف استخر شنا

سنگفرش‌های الگوی فرانسوی به عرشه استخرها جلوه‌ای بسیار عالی می‌دهند؛ خصوصا در مناطق با آب و هوای نیمه سرد. اگر استخری در چنین مناطقی دارید، انتخاب سنگفرش فرانسوی، می‌تواند بهترین گزینه برای استخر شما باشد.

سنگ‌های تراورتن نقره‌‎ای برای مناطق گرم

تصویری از سنگ تراورتن نقره‌ای در اطراف استخر

از آنجایی که سنگ‌ها و سنگفرش‌های تراورتن نقره‌‎ای حس خنکی را القا می‌کنند و کنتراست خوبی با رنگ آب ایجاد می‌کنند، برای استفاده در مناطقی که دمای محیط آنها می‌تواند بسیار گرم شود، به شدت توصیه می‌شود.

سنگ‌های تراورتن عاجی برای آب و هوای معتدل

تصویری از سنگ تراورتن عاجی

برای مناطقی که دما در آنها معتدل است (یعنی نه خیلی گرم و نه خیلی سرد)، تراورتن عاجی بهترین انتخاب است. البته شما می‌توانید رنگ‌های دلخواه خود را نیز انتخاب‌ کنید.

به کمک این ایده‌ها می توانید در مورد نوع رنگ مورد نظر خود تصمیم گیری کنید. همچنین می توانید در این ارتباط با مشاوران ابرسنگ مشورت کنید. درباره تمام جزئیات مربوط، شامل کیفیت سنگ و وضعیت کارکرد آن در منطقه یا آب و هوای مورد نظر با آن‌ها صحبت کنید.

از آنجایی که تراورتن تامبل و پر‌نشده (TUMBLED & UNFILLED) از نظر لغزنده و لیز نبودن، بهترین کیفیت را نسبت به تمام پرداخت‌های دیگر دارد، به طور جدی توصیه می‌کنیم تا در زمان نصب سنگ‌های تراورتن استخر، از این دو پرداخت استفاده شود.

نکته‌های مربوط به نصب سنگ‌های تراورتن استخر

تراورتن سنگ گرانبهایی است و نصب صحیح آن برای آنکه بتوانید از حداکثر دوام سنگ استفاده کنید، اهمیت بسیاری دارد. در صورت اجرای صحیح، عمر آن از هر روش دیگری بیشتر خواهد بود. نصب تراورتن در اطراف استخر فرایند پیچیده‌ای نیست. با این حال، توصیه می‌کنیم از یک نصاب حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید تا به سنگفرشی با دوام و با عمر طولانی دست یابید.

بیایید به فرایند نصب سنگفرش تراورتن نگاهی بیندازیم:

گام 1: آماده‌سازی محوطه

تصویری از آماده سازی محوطه قبل از نصب تراورتن

پیش از نصب سنگفرش‌های تراورتن در اطراف استخر شنا، باید اطمینان حاصل کنید که همه‌ی امور مربوط به استخر تمام شده باشند. هنگامی که این کارها انجام شد، سطح با استفاده از یک چنگک هموار و یکدست می‌‍شود و مطمئن می شویم که سطح تخت و تراز است.

اگر عمق منطقه کمتر از 10-15 سانتی متر باشد، باید حفاری بیشتری انجام شود. ارتفاع عامل مهمی در این ارتباط است، بنابراین باید با دقت اندازه گیری شود. همچنین راه‌حل‌های زهکشی و تخلیه آب را با دقت در نظر بگیرید.

گام 2: متراکم سازی بیس و بستر

تصویری از فرآیند نصب تراورتن

متراکم‌سازی فرایندی است که طی آن مخلوط بیس (مخلوطی از مصالح برای زیرسازی) توسط یک دستگاه کامپکتور (فشرده‌ساز)، که به سادگی از طریق فروشگاه‌های ابزار ساختمانی قابل تهیه است، فشرده و هموار می‌شود.

این عمل ناحیه را برای نصب سنگفرش‌ها آماده می‌کند. پس از آماده‌سازی خاک، نصاب‌ها نهایتاً بیس را برای نصب سنگفرش‌های تراورتن آماده می‌کنند. نوع بیس به نوع تراورتن مورد استفاده و شرایط آب و هوایی منطقه بستگی دارد. مواد معمول برای آماده‌سازی بیس شامل سیمان، سنگ شکسته، شن و ماسه هستند. قویاً توصیه می‌کنیم که یک اسلب بتنی حداقل 100 میلی‌متری در اطراف محیط حاشیه‌ی استخر نصب شود تا امکان اتصال انبساطی بین دو ناحیه فراهم گردد.

گام 3: چینش سنگ‌های استخر

گام بعدی در نصب سنگفرش‌های تراورتن، تصمیم گیری در مورد الگوی نصب سنگ‌ها است. همیشه توصیه می‌شود که سنگفرش‌ها را به ترتیب از چپ به راست نصب کنید. همچنین باید از دورترین گوشه کار را آغاز کنید و با پیشرفت کار، به عقب حرکت کنید.

باید سنگ‌ها را یکی پس از دیگری و در امتداد یک خط پیوسته بچینید. بهترین روش برای آنکه مطمئن شویم سنگ‌های سنگفرش در امتداد یک خط راست نصب شده‌اند، استفاده از یک ریسمان است. همچنین در زمان نصب سنگ‌ها، از یک چکش نرم (لاستیکی) برای فشرده‌سازی و تراز شدن سنگ بر بستر مصالح بیس، استفاده کنید.

تصویری از فرآیند چیدن سنگ تراورتن

گام 4: برش زدن و ملات‌ریزی درزها

گام بعدی در فرآیند نصب سنگ‌های سنگفرش، برش سنگ‌ها در صورت لزوم و پر کردن درزها است. برای پر کردن درزها، بهترین گزینه ، دوغابی است که هم رنگ با تراورتن باشد. بخاطر داشته باشید که دوغاب اضافی که بر سطح تراورتن باقی مانده است را در بازه زمانی بین 5 تا 10 دقیقه بعد از ریختن دوغاب، بخوبی بشویید.

چند نکته کاربردی در فرایند نصب

در اینجا به چند نکته کاربردی اشاره می‌کنیم که با دقت به آن‌ها، فرایند نصب سنگفرش تراورتن تا حد امکان روان و ساده می‌شود.

  • هرگونه مجوز ساختمانی که لازم است از شهرداری محل دریافت کنید پیش از آغاز کار تهیه کنید.
  • رنگ و نوع درست و مناسب تراورتن را بر اساس شرایط منطقه انتخاب کنید.
  • از نصاب حرفه‌ای کمک بگیرید و اطمینان حاصل کنید که هزینه و اجرت آن‌ها متناسب است.

هزینه تمام شده سنگ‌های تراورتن استخر

از آنجایی که تراورتن یک ماده طبیعی است، هزینه‌های مرتبط آن در آغاز کار به نسبت دیگر مصالح کمی بیشتر خواهد بود، اما در دراز مدت استفاده از تراورتن مزیت‌های زیادی برای شما خواهد داشت. به عنوان مثال، کاربرد تراورتن در منزل شما ارزش بنا و قیمت کارشناسی آن را افزایش می‌دهد.

خوشبختانه با توجه به فراوانی معادن تراورتن در ایران این سنگ قیمت مناسبی دارد و می توانید انواع سنگ تراورتن را با قیمتی استثنایی از ابرسنگ سفارش دهید.

قیمت تراورتن در هر منطقه به عوامل زیادی وابسته است. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • موقعیت جغرافیایی
  • در دسترس بودن تراورتن
  • هزینه پیمانکار
  • هزینه کلی پروژه و مخارج اضافی ساخت و ساز

در زمان خرید سنگ‌ها و سنگفرش‌های تراورتن برای استخر شنا، به چه مواردی دقت کنیم؟

از آنجایی که تراورتن گزینه با صرفه و با دوامی برای سنگفرش است، همیشه باید پیش از خرید سنگ‌های و سنگفرش‌های تراورتن برای اطراف استخر، به چند عامل توجه داشته باشید.

 

  1. وضعیت منطقه: تراورتن برای استفاده در مناطقی که دوره‌های انجماد/ذوب طولانی دارند، مناسب نیست و در نتیجه نباید از آن در این مناطق استفاده کرد. (سیکل انجماد/ذوب به سیکلی اطلاق می‌شود که طی آن دمای محیط از بالای صفر به زیر صفر و برعکس، نوسان می‌کند)
  2. کیفیت سطح: اطمینان حاصل کنید که کیفیت سطح کمی زبر نباشد و همچنین آثار لک در آن دیده نشود. همیشه جعبه‌های تراورتن را قبل از خرید بررسی کنید.
  3. پاک کننده مناسب: فراموش نکنید که در مورد پاک کننده مناسب از نصاب اطلاعات بگیرید. هیچگاه از پاک کننده‌های اسیدی استفاده نکنید. پاک کننده‌های اسیدی می توانند خسارات بسیار سنگینی بر سنگ وارد کنند.

بیشتر بخوانید:‌ نحوه پاک کردن لکه از روی سنگ

کلام آخر

تصویری از مراحل پایانی نصب سنگ تراورتن در اطراف استخر

اکنون که اطلاعات بسیار بیشتری درباره سنگ‌های و سنگفرش‌های تراورتن، نصب و هزینه‌های آنها دارید؛ می‌توانید تصمیمی خردمندانه اتخاذ کنید. تراورتن خود را نصب کنید و استخر خود را با این سنگ شگفت‌انگیز تزیین کنید. فراموش نکنید که به تمامی توصیه‌های ذکر شده عمل کنید. رعایت این نکات نه تنها باعث عمر و دوام طولانی‌تر سنگ می‌شود بلکه باعث حفظ بهتر شکل و رنگ آن نیز می‌شود.

فراموش نکنید که در صورت وجود هرگونه سوال، می‎توانید با مشاورین ابرسنگ تماس بگیرید. خوشحال خواهیم شد در این زمینه به شما کمک کنیم.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *