تمیز و براق کردن سنگ کف مرمریت

استفاده از سنگ مرمریت در کف صدها سال است که نماد زیبایی به حساب می‌آید. تنوع رگه‌ها و رنگ‌های طبیعی این سنگ، امکان ترکیب و سازگاری آن را با انواع سبک‌های طراحی سنتی، مدرن قرن بیستم و آرت‌دکو (یک سبک تزئینی معاصر)، به بهترین شکل ممکن فراهم می‌کند.

اگرچه سنگ مرمریت با دوام است، اما برای تمیز و براق کردن سنگ کف، به مراقبت و نگهداری منظم و استفاده از محصولات پاک‌کننده مناسب نیاز داریم.

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را قبل و بعد از خرید مرمریت درگیر می‌کند این است که “برای براق شدن سنگ چه باید کرد؟”

با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا ظاهری درخشان به کفپوش مرمریت بدهید.

پاک کردن سنگ مرمریت – هر چند وقت یک‌بار؟

گرد و خاک دشمن اصلی سنگ کف است. ذرات گرد و خاک می‌توانند باعث ایجاد خراش‌های ریز و کوچکی در سطح سنگ شوند. وجود چنین خراش‌هایی منجر به مات شدن سنگ و نفوذ لکه به درون مرمریت و تیره شدن ظاهر آن می‌شود. به همین دلیل، کفپوش‌های مرمریت باید حداقل دوبار در هفته بصورت خشک گردگیری شوند.

تصویری از تمیز کردن سنگ مرمریت با تی

اگرچه برای جلوگیری از لک‌شدگی، بسیاری از کفپوش‌های مرمریت آب‌بندی می‌شوند، با این حال در صورت ریختن مایعات و بخصوص مایعات اسیدی بر روی مرمریت، باید بلافاصله آنها را پاک کرد. واضح است که این موضوع شامل گل و لای هم می‌شود.

تمیز کردن عمیق و جدی کفپوش‌های مرمریت هر ماه یکبار ضروری است.

نکات تمیز کردن سنگ کف مرمریت

مرمریت، سنگی آهکی و قلیایی است که با هر ماده اسیدی واکنش شیمیایی انجام می‌دهد. این واکنش‌ها می‌توانند منجر به تغییر رنگ دائمی سنگ بشوند. به همین علت، انتخاب ماده پاک‌کننده مناسب اهمیت زیادی دارد.

پاک کننده های قوی مانند آمونیاک یا سفید‌کننده‌های حاوی کلر می‌توانند برای همیشه سنگ مرمریت را خراب کنند. از بکار بردن پاک‌کننده‌هایی که شامل مواد ساینده هستند نیز باید خودداری کرد. همچنین از محصولات پاک‌کننده اسیدی و حتی محصولاتی که برای سنگ گرانیت توصیه می‌شوند و محلول‌های خانگی که حاوی سرکه یا آب لیموی تقطیری هستند نیز نباید استفاده کنید.

از محصولات پاک‌کننده و یا واکس نیز که برای برق انداختن اجسام تبلیغ می‌شوند، استفاده نکنید. این محصولات برای سنگ مرمریت ساخته نشده‌اند و استفاده از آنها باعث تیره و لغزنده شدن سطح مرمریت می‌شود.

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن سنگ مرمریت

مواد:

 • صابون ملایم با پی اچ خنثی (PH 7) و یا صابونی که برای مرمریت ساخته شده باشد.
 • آب
 • هیدروژن پراکسید
 • نشاسته ذرت

ابزار و تجهیزات:

 • تی گردگیری
 • تی مرطوب
 • سطل
 • پارچه میکروفیبر
 • توپ تنیس

روش‌های تمیز کردن سنگ مرمریت به صورت هفتگی

1. پاک کردن مایعات

مایعاتی که بر روی سنگ مرمریت می‌ریزند باید بلافاصله پاک شوند. حتی با وجود پوشش محافظ و آب‌بندی مرمریت، مایعاتی مانند آب میوه‌ها، انواع نوشابه و یا چاشنی‌هایی که شامل سرکه هستند می‌توانند در سطح سنگ اثر خوردگی ایجاد کنند.

تصویری از پاک کردن مایعات روی سنگ مرمریت

رد پاهای گل‌آلود نیز باید هرچه سریع‌تر تمیز شوند، تا موجب سایش سطح مرمریت نشوند. برای تمیز کردن ذرات جامد و خشک کردن سطح سنگ نیز از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. همچنین سعی کنید با مالیدن و فشار زیاد، باعث پخش و بزرگ‌تر شدن لکه نشوید. در نهایت نیز بالافاصله محل را آبکشی و با استفاده از پارچه میکروفایبر خشک کنید تا لکه و سطح لغزنده باقی نماند.

2. گردگیری

تی‌های گردگیری یا تی‌هایی که پارچه قابل تعویض دارند، بهترین ابزار برای گردگیری و تمیز کردن گرد و خاک کفپوش‌های مرمریت هستند. پارچه میکروفایبر گردگیری را با هیچ نوع اسپری و مواد گردگیری آغشته نکنید.

برای آنکه بدانیم هر چند وقت یکبار باید کفپوش مرمریت را تمیز کنیم، یک قاعده سرانگشتی وجود دارد که طبق آن باید به ازای هر فرد درون خانه، باید حداقل یکبار در هفته سطوح مرمریت را گردگیری کنید.

به عنوان مثال، در یک خانواده سه نفره باید سه بار در هفته کفپوش‌ها را بصورت خشک گردگیری کنیم تا کفپوش‌های مرمریت بدون خش باقی بمانند.

هشدار:

بهتر است که از جارو برقی‌های با برس سخت برای تمیز کردن سطح مرمریت، استفاده نکنید. اگرچه برس جاروهای برقی برای تمیز کردن فرش مناسب هستند، اما ممکن است باعث خراشیده شدن سطح مرمریت شوند. حتی از جاروهای دستی که الیاف سخت دارند نیز استفاده نکنید!

دستورالعمل‌هایی برای برق انداختن سنگ کف مرمریت

اگر قصد برق انداختن کفپوش‌های مرمریت را دارید باید حداقل ماهی یکبار و در نواحی پر رفت و آمد، بیشتر از یکبار در ماه، بشکل جدی آن را تمیز کنید.

تصویری از سنگ کف مرمریت پس از برق انداختن

1. ابتدا به صورت خشک سطح را گردگیری کنید

همیشه از یک تی گردگیری خشک برای شروع فرآیند برق انداختن سنگ کف و زدودن گرد و خاک استفاده کنید. اگر از این مرحله چشم‌پوشی کنید، اجرای مرحله بعدی بی‌حاصل خواهد بود و با استفاده از پارچه مرطوب، تنها گرد و خاک را یه این طرف و آن طرف پخش خواهید کرد.

2. یک محلول پاک‌کننده آماده کنید

در یک سطل، آب گرم و یک صابون ملایم و با پی اچ خنثی را مخلوط کنید. بر اساس دستورالعمل‌های مندرج در پشت ظرف پاک‌کننده عمل کنید و نسبت‌های صحیحی از مواد را با هم ترکیب کنید.

سطل دوم را از آب خالص و تمیز پر کنید تا در مرحله آبکشی از آن استفاده کنید.

صابون‌های تخصصی برای تمیز کردن مرمریت موجود هستند، اما شما می‌توانید از یک محلول بسیار رقیق بدست آمده از ترکیب فقط چند قطره از یک مایع ظرفشویی در یک گالن آب، استفاده کنید.

3. شستن و آبکشی

یک تی پنبه‌ای یا میکروفایبر را درون محلول پاک‌کننده غوطه‌ور کرده و سپس آن‌ را بخوبی بچلانید.  توجه کنید که لازم نیست کفپوش مرمریت کاملا از آب پوشیده شود. بخش های کوچکی را تمیز کنید و هر از چند گاهی تی را را آبکشی کنید تا گرد و خاک آن گرفته شود.

وقتی کار روی یک ناحیه تمام شد، تی را درون سطح آب خالص فرو برده و بچلانید و مجددا سطح کفپوش مرمریت را با دقت تمیز کنید تا هیچ اثری از مواد صابونی محلول قبلی بر روی آن باقی نماند. این مرحله برای جلوگیری از زرد و کدر شدن مرمریت، اهمیت زیادی دارد.

4. خشک کردن و برق انداختن سنگ

در مرحله نهایی، از یک پارچه میکروفایبر برای خشک کردن و برق انداختن سنگ استفاده کنید. اگر در زمان خشک کردن، پارچه را در مسیرهای دایره‌ای بزرگ حرکت دهید، کفپوش بسیار براق به‌نظر خواهد رسید.

برای جلوگیری از لک شدن، اجازه ندهید هیچ آب اضافی روی سطح مرمریت باقی بماند. بعضی از انواع مرمریت حاوی ذرات اکسید آهن هستند که در صورت تماس طولانی مدت با آب زنگ می‌زنند و لکه‌هایی ایجاد می‌کنند که پاک کردن آنها تقریبا غیر ممکن است.

پاک کردن لکه روی سنگ مرمریت

 

تصویری از تمیز کردن لکه روی سنگ مرمریت

اگر با روش‌های تمیز کردن معمولی، لکه‌ها پاک نشدند، این روش‌ها را آزمایش کنید:

برای خراش‌های جزئی: محلی که در آن خراشیدگی جزئی ایجاد شده است را با یک توپ تنیس خشک بمالید.

لکه‌های جوهر: پارچه نرم یا حوله کاغذی را به الکل ضد عفونی کننده  آغشته کنید و آن‌ را روی محل لکه قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید تا جوهر جذب پارچه شود. اینکار را تا زمانی که لکه پاک شود تکرار کنید و سپس محل لکه را با آب خالص بشویید و خشک کنید.

لکه‌های مواد طبیعی: پارچه نرم یا حوله کاغذی را به محلول 12 درصد هیدروژن پراکسید آغشته کنید و آن‌ را روی محل لک قرار داده و حدود 10 دقیقه صبر کنید. سپس محل لکه را بررسی کنید، اگر لکه رفع شده بود، محل را بخوبی با آب خالص آبکشی و سپس خشک کنید. در صورتی که لکه پاک نشده بود، مراحل را تکرار کنید و اجازه بدهید محلول هیدروژن پراکسید 30 دقیقه روی لکه بماند.

لکه‌های روغنی: تا جایی که امکان دارد با استفاده از مخلوط آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی، آثار روغن را پاک کنید. در صورتی که لکه رفع نشد، بر روی محل لکه روغنی یک لایه ضخیم نشاسته ذرت بپاشید و اجازه بدهید که حداقل 4 ساعت بماند تا روغن نفوذ کرده در مرمریت جذب نشاسته شود. تا زمان تمیز شدن لکه، این مراحل را تکرار کنید.

لک‌های آب: محل لکه را با آب خالص کمی مرطوب کنید. سپس به کمک چندین پارچه میکروفایبر و مالش در مسیر دایروی بزرگ، محل لکه را خشک کنید.

تصویری از خشک کردن سنگ مرمریت با دستمال

بعد از تمیز کردن هر کدام از این لکه‌ها روی سنگ مرمریت، با یک دستمال میکروفایبر کفپوش را خشک کنید.

نکاتی برای حفظ ظاهر سنگ کف مرمریت

 • برای به‌دام انداختن ذرات گرد و خاک در درون و بیرون ورودی‌ها از پادری استفاده کنید.
 • برای پایه‌های اثاثیه، از پدهای محافظ استفاده کنید تا سطح مرمریت خراشیده نشود و هیچگاه لوازم منزل سنگین را بر روی کفپوش‌های مرمریت نکشید.
 • در مکان‌هایی مانند، حمام و آشپزخانه، از مرمریت هوند، برس خورده و یا تامبل استفاده کنید تا خطر لغزیدن و زمین خوردن کم شود. ( انواع فرآوری سنگ مرمریت)
 • از استفاده از ابزار خشن و مواد پاک‌کننده قوی خودداری کنید.
 • از مواد محافظ و سیلانت مرمریت استفاده کنید و بر اساس توصیه تولید کننده هر چند وقت یکبار، کفپوش‌ها را مجددا آب‌بندی کنید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *