آیا می¬توان از مرمریت در آشپزخانه استفاده کرد؟

این سوال، یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که در طراحی روز آشپزخانه مطرح می‌شود. در ادامه این مقاله با مزایا و معایب پیشخوان‌های مرمریت آشنا شده و همچنین در مورد چگونگی زندگی به همراه فرزندان در یک خانه با پیشخوان مرمریت هوند اطلاعات مناسبی کسب می‌کنید.

بسیاری از افراد در آشپزخانه، از سنگ کوارتز که ظاهری مشابه مرمریت دارد استفاده می­کنند. اما در این مقاله به این نکته می‌پردازیم که چرا استفاده از مرمریت گزینه بهتری نسبت به کوارتز است.

بطور خلاصه این مقاله، یک مرور و بررسی دقیق درباره استفاده از مرمریت در آشپزخانه است.

چرا مرمریت گزینه بهتری از کوارتز است؟

پاسخ کوتاه به این سوال، بله است. اما داستان کامل موضوع به شرح زیر است…

تصویری از آشپزخانه با کانتر مرمریت

دو دلیل عمده برتری مرمریت نسبت به کوارتز عبارتند از: ظاهر و قیمت.

زیبایی، گرمی و کاراکتر سنگ مرمریت هر شخصی را تحت تاثیر قرار می­دهد.

تصویری از آشپزخانه با آیلند مرمریت

برای جزئیات بیشتر، به تصویر بالا که، متعلق به یکی از مشتریان ما است، دقت کنید. از این جزیره آشپزخانه شروع خواهیم کرد که سطحی از جنس سنگ طبیعی و به احتمال زیاد مرمریت دارد. به دلیل علاقه مشتری ابتدا شروع به گردآوری گزینه‌های کوارتز با ظاهر مرمریت کردیم…

اما تمام انواع کوارتز در برابر مرمریت، مصنوعی و بدلی بنظر می‌رسیدند.

بیست نمونه کوارتز از تولیدکنندگان مختلف به خانه آورده شد، اما همه آنها بیش از اندازه صورتی یا زرد بودند و عمدتا طرح بسیار یکنواختی داشتند. این نمونه‌ها، تغییرات طبیعی و بی‌نظمی‌هایی که در مرمریت واقعی شاهد هستیم را نداشتند.

با اینکه در بسیاری از خانه‌ها که تماما از کوارتز در آن‌ها استفاده شده است، این تفاوت‌ها خیلی به چشم نمی­آیند، اما به مجردی که در کنار مرمریت واقعی قرار بگیرند، مصنوعی بودن آن‌ها فاش می­شود. علاوه بر این در بسیاری از مناطق نیز، استفاده از مرمریت، مقرون به صرفه تر از کوارتز است.

مزایا و معایب پیشخوان‌های مرمریت

پیش از هر چیزی نیاز به مرور مطالبی درباره تفاوت مواد مورد استفاده در سطوح پیشخوان و اینکه چه ماده‌ای برای کاربرد در آشپزخانه مناسب‌تر است، خواهیم داشت.

مهمترین مزین کوارتز نسبت به مرمریت، دوام آن است. کوارتز ماده‌ای مصنوعی و صنعتی است که متخلل نبوده و در نتیجه مواد آلوده‌کننده نمی‌توانند به درون آن نفوذ کنند و باعث ایجاد لک شوند. همچنین کوارتز به دلیل دوام بالایش تقریبا ضد خراش است.

گرانیت (ماده بسیار عالی دیگر برای کاربرد در پیشخوان‌ها) به اندازه کوارتز بادوام نیست، اما نسبت به مرمریت در برابر لک‌شدگی و خراشیدگی مقاوم‌تر است.

استفاده از سنگ مرمریت در آیلند آشپزخانه

اما در مقابل، مرمریت سنگی متخلل است و امکان نفوذ مواد روغنی و لک‌ها به درون سنگ وجود دارد. همچنین به‌دلیل نرم‌تر بودن این سنگ نسبت به گرانیت یا کوارتز، مرمریت می­تواند دچار خراش شود. همچنین، این سنگ، به اندازه‌ای نرم است که امکان خورده شدن آن توسط اسیدها نیز وجود دارد. این موضوع به این معنی است که اسیدها و حتی آب هم می‌توانند روی سنگ اثر گذاشته و آن را لک کنند.

البته بطور معمول اثر خوردگی در سطح مرمریت فقط در صورتی دیده می‌شود که تحت زاویه مشخصی به سنگ نگاه شود. بدیهی است که مواد دیگری مثل، تایل، چوب و لمینت نیز برای استفاده در سطوح پیشخوان مناسب هستند. اما در این نوشته تنها به مقایسه مرمریت، گرانیت و کوارتز پرداخته می­شود.

با وجود این معایب، بسیاری از افراد، سنگ مرمریت را انتخاب می­کنند، و نباید در مناسب بودن این سنگ برای پیشخوان، شک کرد. اما در عین حال، معایب آن نیز نباید نادیده گرفته شوند.

  • تخلخل (می‌تواند لک شود)
  • نرم (می‌تواند خراشیده، خورده و لب‌پر شود)
  • گران قیمت (در مقایسه با تایل، چوب یا لمینت)

آیا پیشخوان‌های مرمریت لک می‌شوند؟

در این مورد، آب‌بندی سطح مرمریت، اهمیت بسیار زیادی دارد. با آب بندی مناسب، در مواردی، حتی می­توان به طور کامل از لک شدن مرمریت جلوگیری کرد.

بسیاری از افراد گزارش کرده‌اند، که مرمریت آن‌ها با آب بندی مناسب، حتی در اثر انواع نوشیدنی، سس گوجه‌فرنگی، غذای بچه، قهوه و حتی بعضی مواقع قطراتی از این مواد که بیش از یک شب روی سطح آن باقی مانده‌اند، نیز لک نشده است.

کاربرد سنگ مرمریت در آیلند و کانتر آشپزخانه

تنها موردی که باعث ایجاد لک در مرمریت آب بندی شده بود، روغن بود. البته در این مورد نیز، طبق مشاهدات پس از مدتی یک هفته‌ای لکه های روغن محو شد. یکی از نکات جالب در مورد مرمریت این است که روغن به مرور زمان بیشتر به درون سنگ نفوذ می‌کند و در اغلب موارد نهایتا محو می‌شود.

به طور خلاصه اگر سطح مرمریت شما به‌خوبی آب‌بندی شده باشد، لک‌شدگی، خطر بزرگی برای آن محسوب نمی­شود.

تصویری از کاربرد مرمریت در کانتر آشپزخانه و امکان ایجاد لکه با مواد غذایی

آیا سنگ مرمریت برای استفاده در آشپزخانه، بیش از اندازه نرم است؟

در مورد مرمریت، خراشیدگی و خوردگی، از موضوعاتی هستند که نسبت به لک شدن، اهمیت بیشتری دارند. طبق مشاهداتی که انجام دادیم، 3 دلیل عمده برای خراشیدگی پیشخوان‌های مرمریت وجود دارند. یکی از این دلایل، باز کردن قوطی‌های مواد غذایی یا بطری‌های نوشیدنی روی سطوح مرمریت است که باعث ایجاد خراش های حلقوی می‌شود.

تصویری از خط افتادن به وسیله بطری روی سنگ مرمریت در کانتر آشپزخانه

دلیل دیگر، ضربه و صدمه عمدی به سنگ، توسط کودکان خردسال است، برای مثال در تصویر زیر، کودک یکی از مشتریان ما، با ضربه های چاقو به سطح مرمریت، نقاط سفید کوچکی را در امتداد لبه سنگ، ایجاد کرده است.

همچنین، تحت زوایای مختلف، لک‌ها و خراشیدگی‌های دیگری نیز می­توانند آشکار شوند که تا پیش از این از چشم شما پنهان مانده باشند.

تصویری از خراشیدگی روی سنگ مرمریت در صورت دقت زیاد

چرا اثر خوردگی و خراشیدگی در سطوح مرمریت، خیلی جدی نیستند؟

خوردگی و خراشیدگی های ایجاد شده روی مرمریت، به گونه‌ای هستند که حتی بسیاری از افراد ریز ببین نیز می­توانند از آن‌ها صرف‌نظر کنند. از دلایل این امر، نخست آن است که هنگام عبور از سطوح مرمریت، امکان ندارد متوجه چنین آثاری شوید.

حتی برای مشاهده بزرگترین خراش ها هم، باید مستقیما از بالا به آن نگاه کنید.

تصویری از سنگ مرمریت در کانتر آشپزخانه و خراشیدگی‌های پنهان روی آن

دلیل دوم این است که آثار خوردگی به مرور زمان کمتر به چشم می‌آیند. برای مثال، اثر اولین لک بر روی سطوح چوبی در روزهای ابتدایی بسیار چشم‌گیر و آزار دهنده است، اما با گذشت زمان، کل سطح چوب کمی تغییر می‌کند و حتی اگر با دقت نیز به آن نگاه کنید، دیگر اثر لک در آن دیده نمی­شود.

البته اگر از سطوح چوبی مراقبت نشود، سطوح چوبی هم فرسوده می‌شوند و نیاز به بازسازی و پرداخت مجدد خواهند داشت. همین وضعیت برای مرمریت نیز صادق است.

اگر از مرمریت مراقبت نکنید، این سنگ لک، خورده و فرسوده می‌شود. اما با نگهداری صحیح (تمیز کردن مواد ریخته شده روی سطح، استفاده از تخته آشپزخانه، خشک کردن سطح بعد از هر استفاده)، سطح مرمریت فقط کمی هوازده (پتینه) می‌شود که علاوه بر پنهان کردن خراشیدگی‌های جزئی، ظاهر زیبایی نیز به سنگ می­دهد.

البته باید اضافه کرد که در صورتی که سطوح مرمریت، زیر یک پنجره و نور، قرار داشته باشند، آثار خراشیدگی در آن‌ها می­توانند به صورت واضح تری دیده شوند.

مرمریت پولیش شده در مقابل مرمریت هوند:

یکی از موضوعاتی که در ارتباط با موضوع خوردگی مرمریت باید به آن اشاره کرد، تفاوت مرمریت پولیش شده و مرمریت هوند است.

همانطور که از نام مرمریت پولیش شده بر می‌آید، سطح مرمریت پولیش شده درخشان‌تر است و نور بیشتری را بازتاب می‌کند. سطح مرمریت هوند کمی زبرتر است و زیاد صیقلی نیست. به همین علت نیز، آثار خراشیدگی و خوردگی بر روی سطوح مات مرمریت هوند، کمتر نمایان هستند، اما احتمال لک شدن آنها بیشتر است. سطح مرمریت هوند، تخلخل بیشتری دارد و امکان نفوذ روغن و دیگر آلودگی‌ها در مقایسه مرمریت پولیش شده، در آنها بیشتر است.

در نتیجه اگر مرمریت هوند انتخاب کرده‌اید، باید سطوح آنها را به‌خوبی آب‌بندی کنید. و اگر مرمریت پولیش شده را انتخاب کرده باشید، باید به خراشیده یا خورده نشدن سطح مرمریت توجه ویژه‌ای داشته باشید.

آیا مرمریت بیش از اندازه گران است؟

این سوال تا حدی به شرایط خود شخص بستگی دارد. بدیهی است که سنگ‌های طبیعی در رده گزینه‌های گران قیمت سطوح پیشخوان قرار دارند. البته بسیاری از مرمریت‌ها از نظر قیمتی با انواع ارزان گرانیت برابری می‌کنند و در عین حال از اکثر سنگ‌های کوارتز، ارزان‌تر هستند.

بنابراین در مقایسه با سنگ‌های دیگر، مرمریت بیش از اندازه گران قیمت محسوب نمی‌شود.

زندگی با پیشخوان‌های مرمریت (به همراه بچه‌ها)

افرادی که تجربه نگهداری از مرمریت را دارند، می­دانند که نگهداری از مرمریت کار خیلی سختی نیست. تنها سعی کنید که سطح پیشخوان را تمیز نگاه دارید و به بچه‌ها در مورد نخراشیدن سطح مرمریت با چاقو و اشیا دیگر، آموزش دهید.

البته در مورد پاک کردن جای قهوه یا چایی، به دلیل اسیدی بودن این مواد، حساسیت بیشتری داشته باشید و برای خرد کردن مواد غذایی، به ویژه مواد غذایی اسیدی، از تخته استفاده کنید. همانطور که مشاهده کردید، اکثر موارد فوق را، برای پیشخوان های دیگر نیز فارغ از جنس آن‌ها باید رعایت کنید.

 

تصویری از کانتر آشپزخانه با سنگ مرمریت

حتی افرادی که آشپزخانه پر رفت و آمد و شلوغی دارند و غذاهای زیادی روی سطوح مرمریت خود می‌ریزند، معتقدند که که بنظر نمی‌رسد خسارت قابل توجهی به مرمریت‌ها وارد شده باشد.

جمع بندی

در پایان، باید بگوییم که انتخاب مرمریت برای پیشخوان آشپزخانه یک تصمیم شخصی است که برای آن باید ظاهر، بودجه، دوام و سلیقه شخصی خود را بررسی کنید. اما به طور کلی، مرمریت برای پیشخوان‌های آشپزخانه، گزینه‌ای عالی است.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *