تصویری از کاربرد سنگ مرمریت در فضای داخلی

اگرچه در مورد کاشی‌های مرمریت هیچ استاندارد صنعتی برای کیفیت وجود ندارد، اما با استفاده از روش‌های مختلفی می‌توانید سنگ مرمریت با کیفیت را تشخیص دهید. یادگیری اینکه چه چیزی سنگ مرمریت را با کیفیت‌تر می‌کند، چه چیزی نشان دهنده کاهش کیفیت سنگ هستند و چه مواقعی این عوامل مهم هستند می‌تواند به شما در انتخاب سنگ مرمریت باکیفیت کمک می‌کند.

شما همچنین می‌توانید با مشاهده انواع سنگ مرمریت از وبسایت ابرسنگ و تماس با مشاور و دریافت اطلاعات تخصصی در مورد خصوصیات سنگ مرمریت و قیمت لحظه‌ای سنگ مورد نظر، با خیال راحت سفارش دهید.

آشنایی با سنگ مرمریت و اهمیت انتخاب سنگ مرمریت با کیفیت

سنگ مرمریت برای قرن‌ها ظرافت و کلاس را به خانه‌ها، ساختمان‌های تجاری، قلعه‌ها و غیره آورده است. در دوره‌های اخیر، علاقه به سنگ مرمریت به معماری داخلی خانه‌ها راه پیدا کرده است. مبلمان مرمریت و اشیا زینتی مرمریتی به یک مد تبدیل شده‌اند.

متأسفانه به دلیل ماهیت مرمریت، محدودیت‌های زیادی در استفاده از آن وجود دارد، به همین دلیل ما مخلوطی از سنگ مرمریت مصنوعی داریم. تشخیص بهترین نوع سنگ مرمریت، از سنگ مرمریت مصنوعی کار نسبتاً دشواری است.

مواد مصنوعی مدرن می‌توانند ظاهری دقیق و عملکردی مثل سنگ مرمریت را از خودشان نشان دهند. سنگ مرمریت ساخته شده توسط انسان زیبایی و ارزش خود را دارد – اما در هر صورت خرید سنگ مرمریت با کیفیت همچنان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های افرادی است که به اصالت سنگ‌ها اهمیت می‌دهند.

یادگیری ویژگی‌های سنگ مرمریت با کیفیت به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی بهترین نوع سنگ مرمریت را تشخیص دهید.

سنگ مرمریت چگونه ساخته می‌شود؟

سنگ مرمریت یک سنگ دگرگونی است که وقتی سنگ آهک در معرض مقدار قابل توجهی گرما و فشار در پوسته زمین قرار می‌گیرد، ایجاد می‌شود و آن را به ماده‌ای متراکم و با دوام تبدیل می‌کند.

رنگ، بافت‌ها و رگه‌های منحصر به فرد سنگ مرمریت حاصل از تغییر دگرگونی است. سنگ مرمریت تحت یک فرآیند تبلور مجدد قرار می‌گیرد که در آن مواد فسیلی و سایر عناصر مختلف و مواد معدنی گرم می‌شوند و تحت فشار قرار می‌گیرند و باعث ایجاد سنگ می‌شوند.

موارد استفاده از سنگ مرمریت

تصویری از سنگ مرمریت با کیفیت در کفپوش

سنگ مرمریت یک سنگ طبیعی است که در ساخت ساختمانهای مسکونی، ساختمان‌های عمومی، ادارات و بناهای مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به غیر از کفپوش، از کاشی‌های مرمریت در پشت پرده‌ها، صفحات میز، نما و به عنوان روکش‌های تزئینی دیوار نیز استفاده می‌شود. برای دوام بیشتر توصیه می‌شود از سنگ مرمریت با کیفیت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: 5 نمونه از بهترین کاربردهای مرمریت در فضای داخلی

اهمیت تشخیص کیفیت سنگ مرمریت

تصویری از کاربرد سنگ مرمریت با کیفیت در سرویس بهداشتی

سنگ مرمریت به هر خانه یا ساختمان تجاری که در آن استفاده شود، ظرافت می‌بخشد. اما تشخیص سنگ مرمریت یا کیفیت و انتخاب بهترین نوع سنگ مرمریت اهمیت زیادی دارد. زمانی که دو نمونه سنگ مرمریت با کیفیت را کنار سنگ مرمریت مصنوعی یا گرانیت قرار می‌دهید، پیدا کردن تفاوت‌های آنها دشوار است. مواد تقلیدی مدرن می‌توانند ظاهر دقیق و عملکرد سنگ مرمریت را داشته باشند.

روش‌ها و راه‌های زیادی برای بررسی کیفیت سنگ مرمریت وجود دارد. قبل از خرید سنگ مرمریت برای خانه خود، باید کیفیت آن را بررسی کنید تا سنگ مرمریت درجه یک را تشخیص دهید. در اینجا چند روش وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تشخیص سنگ مرمریت با کیفیت استفاده کیند.

برای انتخاب سنگ مرمریت کیفیت رنگ آن را بررسی کنید

تصویری از مرمریت با کیفیت با رگه‌های سیاه

در حالی که رنگ سنگ مرمریت می‌تواند از سفید تا سیاه متغیر باشد، سنگ طبیعی به جای رنگهای تند، دارای سایه‌های ظریف رنگی است. سنگ مرمریت عاری از هرگونه ناخالصی یا نقص معمولاً کاملاً سفید به نظر می‌رسد.

لایه‌های موجود در سنگ آهک و ادغام با سایر مواد معدنی موجود در طبیعت می‌تواند باعث ایجاد رنگ سبز، زرد، صورتی، خاکستری، کرم و مایل به آبی شود. رنگ‌های روشن و تند مانند فیروزه‌ای، نارنجی یا مشکی نشانگر وجود گرانیت یا سایر سنگ‌ها در سنگ مرمریت طبیعی است که با مواد دیگر مانند سیمان مخلوط شده و محصولی از سنگ مرمریت مصنوعی ایجاد می‌کند. این نمونه از سنگ‌ها برای ساخت رنگ‌های سفارشی با هم ترکیب می‌شوند.

رگه‌های رنگی را در هنگام انتخاب بهترین نوع سنگ مرمریت بررسی کنید

رگه‌های موجود در بسیاری از قطعات مرمریت هنگامی رخ می‌دهد که ناخالصی‌های مختلفی از انواع مواد معدنی با سنگ آهک اصلی مخلوط شوند. از رگه‌های کرم گسسته در سنگ مرمریت سفید گرفته تا رگه‌های بنفش، قرمز یا آبی در سنگ مرمریت زرد Sienna همگی در سنگ مرمریت با کیفیت طبیعی دیده می‌شوند.

گرانیت غالباً دارای تنوع رنگی مشابه است، اما رنگ ثانویه در گرانیت بیشتر به لکه‌های رنگی شباهت دارد تا رگه‌ها. سنگ‌های مرمریت مصنوعی می‌توانند از یک ظاهر پیچیده و رگ دار تقلید کنند، اما عمق و ابعادی را که رگه‌های طبیعی موجود در سنگ مرمریت نشان می‌دهد، نشان نمی‌دهند.

برای تشخیص کیفیت سنگ مرمریت از تست چاقو استفاده کنید

تصویری از تست چاقو برای تشخیص کیفیت سنگ مرمریت

مرمریت با کیفیت یک سنگ طبیعی است که با اعمال گرما به سنگ آهک و تشکیل بلورهای کلسیت ساخته می‌شود. به همین دلیل، سطح سنگ مرمریت نرم است و نسبت به سنگ‌های مصنوعی خراش پذیری بیشتری دارد.

همین قابلیت ویژه در سنگ مرمریت است که آن را به ماده‌ای محبوب برای مجسمه‌ها و صفحات آشپزخانه به شکل سفارشی تبدیل کرده است. از طرفی این قابلیت باعث می‌شود تا سنگ‌های مرمریت بعد از گذشت مدت زمان طولانی شکل اختصاصی‌تری پیدا کنند.

اگر روی سطح سنگ خود خراشیدگی یا نشانه‌ای از سایش مشاهده کردید، احتمالاً سنگ مرمریت انتخاب شده یک سنگ مرمریت طبیعی است. اگر شما یک چاقو را از یک ناحیه نامشخص یا در زیر تخته خراشیده‌اید و آسیب کمی دیده یا هیچ آسیبی از خود نشان نمی‌دهد، احتمالاً سنگ مرمریت شما مصنوعی است. در هنگام خرید سنگ مرمریت درجه یک این تفاوت اهمیت بسیار زیادی دار.

بررسی درخشندگی سنگ مرمریت

تصویری از درخشندگی بالا در انواع سنگ مرمریت با کیفیت

براقیت سنگ مرمریت واقعی یکی از ویژگی‌های مطلوب و بارز آن است که نمی‌توان در هنگام ساخت سنگ مرمریت مصنوعی آن را تقلید کرد. سنگ‌های مصنوعی ساخته شده برای میزهای آشپزخانه و سایر سطوح خانگی شامل شیشه و سایر مواد ریز خرد شده با براقیت بالا در ترکیبات خود هستند. این می‌تواند یک براقیت اولیه ایجاد کند، اما به اندازه سنگ مرمریت طبیعی بسیار صاف و روشن نمی‌درخشد.

از لاک مرمریت استفاده کنید تا سطح سنگ به خالص‌ترین و تمیزترین حالت برسد و بتوانید ماهیت واقعی سنگ را ببینید.

ترک‌ها و شکاف‌های سنگ مرمریت با کیفیت

رگه‌ها، ترک‌ها و شکاف‌های موجود در سنگ مرمریت به آن ظاهری طبیعی می‌بخشد، اما همچنین می‌تواند بر قدرت آن تأثیر بگذارد. سطح سنگ مرمریت را از نظر شکاف یا ترک بزرگ بررسی کنید و سپس کاشی را برگردانید تا طرف دیگر را در همان مکان بررسی کنید. کاشی‌های با کیفیت فاقد شکاف یا شکستگی هستند. سازندگان از آرماتورهای فایبرگلاس یا مش اپوکسی در پشت کاشی‌های با کیفیت پایین و ضعیف‌تر استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که کاشی شکسته نمی‌شود.

کالیبراسیون و ابعاد سنگ مرمریت، انتخاب بهترین نمونه‌های سنگ مرمریت

تصویری از فرآوری سنگ مرمریت با کیفیت در کارخانه

ضخامت کاشی – درجه بندی آن – نشانه‌ای از کیفیت آن است. بدیهی است که هرچه کاشی مرمریت ضخیم‌تر باشد، بهتر است، زیرا کاشی‌های مرمریت به طور طبیعی دارای نقص هستند. بررسی این نقایص خوب است، اما بسته به کاربرد آن، در صورت نازک بودن کاشی نیز می‌تواند باعث شکستگی شود.

علاوه بر کالیبراسیون، اندازه‌های کاشی را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه کاشی‌ها مربع هستند. در طی فرایند برش، ابزارهای برش می‌توانند از مسیر درست خارج شده و از خط صاف خارج شوند و باعث ایجاد اشکال کاشی ذوزنقه‌ای می‌شوند.

کاشی‌هایی را انتخاب کنید که از ابعاد، ارتفاع، طول و عمق یکسانی برخوردار باشند، تا در هنگام نصب با مشکلات کمتری رو به رو شوید. این موضوع در خرید سنگ مرمریت با کیفیت اهمیت زیادی دارد.

چگونه سنگ مرمریت با کیفیت را تشخیص دهیم؟

مرحله 1

کاشی مرمریت را برگردانید و به پشت آن نگاه کنید. اگر به نظر می‌رسد پشت کاشی با مش یا تور پوشانده شده است، این سنگ مرمریت شکننده‌تر از بقیه است. این مش رزین فایبرگلاس است و برای تقویت سنگ در برابر ترک خوردگی یا شکستگی استفاده می‌شود. چنین سنگ مرمریتی ممکن است برای کاربردهای مختلف مناسب نباشد، زیرا ممکن است ترک بخورد و همینطور ممکن است خیلی زود با شکستگی رو به رو شود

مرحله 2

سطح سنگ مرمریت را زیر نور بررسی کنید و آن را در زاویه 45 درجه نگه دارید. اگر تکه‌های کوچک و لکه‌هایی را روی سطح صیقلی سنگ وجود داشته باشد، ممکن است نشان دهنده سوراخ‌هایی باشد که توسط موادی پر شدهاست.

برخی از سنگها، مانند سنگ مرمریت Thassos White، در درجه‌های پایین دارای سوراخ‌های پرشده هستند. سنگ‌های با کیفیت بالاتر هیچ حفره‌ای ندارند که با اپوکسی یا رزین پر شوند. باید از خرید سنگهایی با پرشدگی‌هایی که از نظر رنگی مطابقت چندانی با سنگ ندارند و یا از سنگهایی که مقادیر زیادی پر کننده دارند خودداری کرد.

ممكن است به مرور زمان پركردگی از بین برود و حفره‌ای در سنگ ایجاد شود كه صاحب خانه برای جلوگیری از آسیب بیشتر مجبور شود آن را وصله كند.

مرحله 3

سنگ مرمریت را از نظر رگه‌های سطح آن بررسی کنید و سپس کاشی را برگردانید تا ببینید آیا در همان محل پشت سنگ ترک یا شکافی وجود دارد. بعضی از سنگها مانند Crema Marfil بسیار مستعد شکاف هستند و اگر شکاف به اندازه کافی عمیق باشد ممکن است ترک بخورد.

شکاف‌های كوچك در بعضي سنگها متداول است و براي استفاده از آن‌ها به عنوان پوشش ديوار مشکلی نخواهید داشت. همچنین برای سنگ‌هایی که در مناطق كم تردد نصب می‌شوند وجود این ترک‌ها تاثيري در كيفيت و كاربرد آن ندارند.

مرحله 4

نام کامل سنگ مرمریت را به همراه سورت آن بخواهید. به عنوان مثال سورت سوپر مرمریت از کیفیت درجه بالاتری نسبت به سورت‌های دیگر برخوردار است.

همچنین، فاکتور سختی مرمریت را جویا شوید. اگر سنگی دارای ضریب سختی بالایی است، اما به نظر می‌رسد دارای رزین، پر کننده یا شکاف فایبرگلاس است، سنگ کیفیت مناسبی ندارد. سنگی با ضریب سختی کمتر ممکن است بدون اینکه بر کیفیت کلی سنگ یا استفاده از آن تأثیر بگذارد این کیفیت‌ها را داشته باشد.

برخی از اقدامات برای بررسی کیفیت سنگ مرمریت

تصویری از کاربرد سنگ مرمریت با کیفیت در حمام

 • تمام قطعات را از نظر یکنواختی در رنگ، اندازه و کیفیت طبق مشخصات بررسی کنید.
 • سنگ مرمریت باید صیقل داده شده باشد و در چهار طرف دارای برش‌های صافی باشد.
 • ضخامت آن باید مستقیم و یکنواخت باشد. ضخامت غیر یکنواخت منجر به ناهموار بودن کف می‌شود و می‌تواند باعث بروز حوادث در خانه شود.
 • کاشی‌های مرمریت باید از نظر اندازه‌های مساوی بررسی شوند. اندازه‌های ناهموار، برش، نصب و همچنین دوغاب سازی آن را دشوار می‌کند.
 • در کنار با سطح جلو، قسمت پشتی تخته سنگ مرمریت را نیز بررسی کنید. اگر سطح پشتی مشبکی به آن متصل شده باشد، باید از خرید آن خودداری شود زیرا تولیدکنندگان در صورت شکننده یا نرم بودن سنگ مرمریت، از این مواد مشبک استفاده می‌کنند.
 • در بررسی سطح سنگ مرمریت در زیر نور با زاویه 45 درجه، اگر سطح و لکه‌هایی پیدا کنید، نشان دهنده کیفیت پایین است. این لکه‌ها به دلیل ترک‌هایی است که با موادی پر شده است. از این نوع سنگ مرمریت نمی‌توان برای مناطق پرتردد استفاده کرد.
 • رگه‌های سطح مرمریت همیشه باید بررسی شوند. هنگام خرید، سنگ را برعکس کنید و از نظر ترک یا شکاف بررسی کنید. بعضی اوقات ترک‌های کوچکی همراه با رگه‌ها روی سطح مرمریت قرار می‌گیرد. از تخته‌های دارای ترک کوچک می‌توان در مناطق کم رفت و آمد استفاده کرد. اگر ترک‌های گسترده‌ای وجود داشته باشد، سنگ مرمریت کیفیت خوبی ندارد.
 • همچنین می‌توانید با خراشیدن سطح آن، از انتخاب سنگ مرمریت درجه یک مطمئن شوید. اگر در برابر خراش مقاومت کند، سنگ مرمریت مصنوعی است و پس از نصب رنگ آن تغییر می‌کند. سنگ مرمریت خالص مقاومت کمی در برابر خراش دارد.
 • با انداختن 3 تا 4 قطره آب لیمو (اسید سیتریک) در بالای سطح آن، می‌توان از نظر تخلخل کیفیت مرمریت را بررسی کرد.

تشخیص سنگ مرمریت با کیفیت از سنگ مرمریت مصنوعی

وقتی فهمیدیم که چگونه سنگ مرمریت واقعی شکل گرفته است، می‌توانیم درک بهتری از چرایی الگوهای بسیار تصادفی، متفاوت و غیر یکسان سنگ داشته باشیم. هرکسی دوست دارد هویت خودش را داشته باشد و متفاوت باشد به همین دلیل انتخاب سنگ مرمریت درجه یک اهمیت زیادی دارد. سنگ مرمریت می‌تواند ظرافت و زیبایی را فراهم کند.

مرمریت تقلبی

این روزها سنگ مرمریت مصنوعی تا حد زیادی از لحاظ ظاهری شبیه به سنگ مرمریت با کیفیت و درجه یک است و اجازه می‌دهد تا با هزینه کمتری از سنگ مرمریت در طراحی داخلی و خارجی ساختمان خود استفاده کنید.

اما ویژگی‌هایی وجود دارد که فناوری‌ها هنوز نمی‌توانند مانند آن را در سنگ مرمریت ایجاد کنند.

افراد با تجربه تنها با لمس سطح سنگ مرمریت می‌توانند تفاوت سنگ مرمریت درجه یک را از سنگ مرمریت بی کیفیت و مصنوعی تشخیص دهند.

با این حال، ساده‌ترین آزمایش برای تعیین کیفیت سنگ مرمریت و تفاوت آن از سنگ مرمریت مصنوعی، ظاهر آن است. به این نکته توجه داشته باشید که الگوی سنگ مرمریت هیچگاه یکسان نیست و همیشه متفاوت است.

بررسی سنگ مرمریت با کیفیت قبل از خرید

تصویری از سنگ مرمریت با کیفیت مناسب برای خرید

کفپوش مرمریت می‌تواند خانه شما را زیبا و شیک جلوه دهد. در اینجا چند تست وجود دارد که می‌توانید برای بررسی کیفیت کاشی‌های مرمریت خود انجام دهید:

 1. ضخامت آنها را از هر طرف اندازه بگیرید. اگر کاشی ضخامت یکنواختی نداشته باشد، کیفیت خوبی ندارد زیرا ممکن است به راحتی ترک بخورد یا شکسته شود.

ممکن است رگه‌های موجود در هر کاشی متفاوت باشد، اما مطمئن شوید که رنگ مرمریت همانطور که مشخص شده یکنواخت است.

 1. چهار طرف هر کاشی باید برش دستگاه داشته و دارای خطوط مستقیم باشد. اگر کاشی‌ها از اندازه‌های ناهموار برخوردار باشند، برش و نصب آنها بدون دردسر نخواهد بود.
 2. یك طرف صاف كاشی مرمریت باید صیقل داده شود در حالی كه طرف دیگر باید فاقد هرگونه مشبك و سیم مفتول باشد. وجود سیم مشبک نشان دهنده نرم و لطیف بودن کاشی مرمریت است. این کاشی‌ها به طور کلی ارزان‌ترند اما کیفیت خوبی ندارند.
 3. قسمت پشتی کاشی هم باید از نظر ترک و شکاف بررسی شود.
 4. کاشی‌ها را به دقت بررسی کنید تا هیچ گونه ترکی در رگه‌ها وجود نداشته باشد.
 5. یکی از مشهورترین خواص سنگ مرمریت تخلخل آن است. برای بررسی کیفیت کاشی‌ها می‌توانید چند قطره آب لیمو روی سنگ مرمریت قرار دهید. سنگ مرمریت با کیفیت پایین متخلخل‌تر است. بنابراین به سرعت آن را جذب می‌کند. در همین حال، اگر آب لیمو باعث ایجاد لکه‌های سفید روی کاشی شود، نشان دهنده وجود کلسیت است، به این معنی که مرمریت از کیفیت خوبی برخوردار نیست.
 6. تکه‌های کم رنگ روی سطح سنگ مرمریت نشانگر کیفیت پایین است. ساده‌ترین راه برای بررسی کیفیت مرمریت‌ها بررسی سنگ مرمریت در زیر نور با زاویه 45 درجه است.
 7. برخی از تولیدکنندگان از رنگ مصنوعی برای جذابیت بیشتر کاشی‌های مرمریت استفاده می‌کنند. با خراشیدن سطح می‌توانید این موضوع را تأیید کنید. اگر کاشی تقریباً خراشیده نشده باقی بماند، مصنوعی است و می‌تواند پس از مدتی محو شود.

جمع بندی

قبل از خرید سنگ مرمریت لازم است اطلاعاتی در مورد میزان کیفیت سنگ مرمریت داشته باشید تا یک خرید مطمئن و بدون دغدغه داشته باشید.

یکی از این دغدغه ها خرید سنگ مرمریتی با کیفیت است که در این مقاله به آن پرداختیم.

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *