خبرخوان

بلاگ

دانستنی های مفید و جذاب از سنگ مرمریت ...
دانستنی های مفید و جذاب از سنگ مرمریت ...
حتما تا حالا متوجه شدید تنوع سنگ های ساختمانی چقدر زیاده ... ! اما در این مقاله فقط چند نوع مهم و پرکاربرد را براتون ذکر می کنیم. سنگ های ساختمانی شامل تراورتن , مرمریت , گرانیت و ... می باشد. ساختار پیدایش و تشکیل هر کدوم از این سنگ ها متفاوت است. در این مقاله می خواهیم از سنگ مرمریت صحبت کنیم.
انواع برش سنگ چیست و چه کاربردی در ساختمان دارد...؟
انواع برش سنگ چیست و چه کاربردی در ساختمان دارد...؟
همانطور که در قسمت سنگ های اسلب و بوک مچ عنوان شد. کوپ سنگ های بزرگ که به صورت مکعب و اکثرا 6 وجهی از معدن سنگ به کارخانه آورده می شوند برای تبدیل و فرآوری آن به محصول مورد نظر نیاز به برش می باشد. از مهمترین و ابتدایی ترین قسمت کار، برش این کوپه ها، بسته به جنس سنگ و کاربرد مورد نظر است.
تکنولوژی بوک مچ چیست؟ سنگ بوکمچ چه سنگی است؟
تکنولوژی بوک مچ چیست؟ سنگ بوکمچ چه سنگی است؟
سنگ بوکمچ... بله درست شنیدید بوک مچ ! این یک اصطلاحه و وجه تسمیه این سنگ به این معنی است که وقتی به این سنگ در دورنما نگاه می کنید بصورت یک کتاب باز قرارگرفته که نقش و نگار سنگ در امتداد هم قرار گرفته و طرح آینه ایی در اسلب کناری قرار می گیرد، در واقع بوک مچ به نحوه چینش اسلب ها در کنار هم می گویند. برای اینکه بیشتر با این موضوع آشنا شوید با ما همراه باشید ... .
آیا سنگ شوره میزند؟! دلایل آن چه چیزی می تواند باشد...؟
آیا سنگ شوره میزند؟! دلایل آن چه چیزی می تواند باشد...؟
سنگ ها به دلیل طبیعی بودن و فراوانی و مقاومت بالا در برابر عوامل طبیعی و همچنین به دلیل سهولت دسترسی و نگهداری آن طرفداران زیادی در صنعت ساختمان دارند. استفاده از سنگ ها و مصالح مرغوب در ساختمان باعث افزایش دوام و زیبایی ساختمان شده و بر شکوه و قدمت آن می افزاید. ممکن است دغدغه هایی برای مصرف کنندگان مصالح در ساختمان وجود داشته باشد و آن دسترسی و اطمینان از مصالح مرغوب است. یکی از این مسائل دلایل و ایجاد شوره بر روی سنگ می باشد. شاید عجیب باشد اما این امر کاملا طبیعی است و تا حد زیادی ارتباطی به مرغوبیت سنگ ندارد.
آنچه که باید از سنگ اسلب بدانید...
آنچه که باید از سنگ اسلب بدانید...
شاید شما نیز تازه نام اسلب را شنیده باشید... ! و درباره نحوه فرآوری و کاربرد آن اطلاعاتی نداشته یا جسته و گریخته چیزهایی شنیده باشید. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با نحوه پیدایش و فرآوری و موارد کاربرد آن بیشتر آشنا کند. پس با ما همراه باشید. امروزه استفاده از سنگ های طبیعی به دلیل فراوانی ، سهولت نگهداری , دوام، زیبایی و تنوع خاصی که دارند مورد استقبال در صنعت ساختمان شده است. ایران منبع غنی از معادن سنگ های متنوع ساختمانی از جمله تراورتن ، مرمریت ، مرمر و گرانیت می باشد. این سنگ ها بسته به نوع آن ویژگی ها و مصارف خاص خود را دارند و در اندازه های مختلف فرآوری میشوند. همین امر باعث شده استفاده از سنگ در ساختمان هزینه زیادی نداشته باشد.
11 مورد از مزایا و معایب شگفت انگیز سنگ تراورتن
11 مورد از مزایا و معایب شگفت انگیز سنگ تراورتن
چندین سال پیش ، تا دهه 1980 ، ایتالیا تامین کننده اصلی سنگ تراورتن بود و انحصار بازار را داشت. معروف ترین معادن ایتالیا در تی وولی (Tivoli), است. این سنگ طبیعی در زمان های روم باستان در ایتالیا استخراج شده و به عنوان مصالح ساختمانی درجه اول مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه قابل توجهی از تامین کنندگان سنگ تراورتن شامل ترکیه ، مکزیک ، پرو و ایران هستند. در ایالت متحده آمریکا دو یا سه تولید کننده کوچک وجود دارد که در بخش غربی آن و مشهورترین مکان (پارک ملی یلواستون (Yellowstone)) برای تشکیل تراورتن است که بسیاری از گردشگران نیز از آن بازدید می کنند. سنگ تراورتن به دلیل مقاوت بالا در شرایط تغییرات آب و هوایی و جغرافی و به دلیل تنوع رنگ مورد استقبال قرار گرفته است و مصرف آن هم در نمای بیرون ساختمان بکار گرفته می شود و هم در نمای داخلی ساختمان کاربرد دارد. در کشور ایران نیز تا اوایل دهه 1380 این سنگ به دلیل ارزان بودن خیلی مورد استقبال قرار نگرفته بود. با ورود رزین به بازار و جایگزین کردن آن به جای بتونه باعث افزایش کیفیت و دوام سنگ شد و به دلیل تنوع رنگ و قیمت مناسب و دوام و کیفیت بالا مورد اقبال قرار گرفته شد. از مهمترین معادن این سنگ در ایران می توان به سنگ های تراورتن عباس آباد، حاجی آباد ، دره بخاری ، تکاب و... که به دلیل رنگ روشن و استحکام از مرغوبیت و محبوبیت خاصی برخوردار می باشند، نام برد.
بهترین سنگ ها برای نمای داخلی ساختمان کدام است؟
بهترین سنگ ها برای نمای داخلی ساختمان کدام است؟
امروزه استفاده از سنگ ها به دلیل تنوع رنگ و زیبایی و طبیعی بودنشان در طراحی داخلی ساختمان حس آرامش و خاص بودن را به نمای درونی ساختمان می دهد. استفاده از سنگ در فضای داخلی کار ساده ایی نیست اما قطعاً استفاده از آن به عنوان یک ماده جالب و اصلی می تواند در طراحی ساختمان شما تاثیرات شگفت انگیزی ایجاد کند. سنگ‌ها را می توان در فضاهای مختلف ساختمان از جمله مکان های خصوصی و عمومی استفاده کرد. اما باید در نظر داشته باشید ، مهمترین چیزی که هنگام کار با سنگ باید در ذهن داشته باشید این است که اطمینان حاصل کنید که سنگ مورد نظر شما دارای ویژگی های مناسب برای استفاده در آن محل باشد. بعضی از سنگ ها آب را جذب می کنند (برای استفاده در حمام مورد استفاده قرار نمی گیرند) برخی از آنها بسیار شکننده هستند (بنابراین شما نمی توانید از این سنگ در روی یک میز استفاده کنید) ، برخی دیگر قابل صیقل دادن یا برش دادن به قطعات کوچکترنیستند.
چرا ابرسنگ ... ؟
چرا ابرسنگ ... ؟
نمای سنگ جامه‌ای است در خور که به اندام خانه می پوشانیم آنچنان که نه تنها از سر زیبایی و زیبا پسندی که موجب افزایش طول عمر ساختمان و در بردارنده مفاهیمی چون آرامش ، سازگاری با طبیعت و صرفه جویی در انرژی ، استحکام ساختمان در برابر شرایط نامساعد جوی مانند : سیل ، زلزله ،باد ، باران و رطوبت های خورنده ، عایق در برابر آلودگی های صوتی و صداهای آزار دهنده بیرون ساختمان می باشد.
وجود ۶۰۰۰ واحد فرآوری سنگ در کشور/ تنها ۱۵۰ واحد صادراتی هستند
وجود ۶۰۰۰ واحد فرآوری سنگ در کشور/ تنها ۱۵۰ واحد صادراتی هستند
به گزارش خبرنگار مهر، احمد شریفی پیش از ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ کشور در محلات، اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت واحدهای صنعتی حوزه سنگ ایران، بیش از سالانه ۲۷ میلیون تن است. دبیر شورای سیاستگذاری صنعت سنگ ایران افزود: این ظرفیت در حقیقت برمبنای ارزیابی صورت گرفته ارزشی بیش از سه میلیارد دلار دارد که با احتساب سایر ظرفیت های حوزه سنگ کشور، به بیش از هفت میلیارد دلار می رسد. شریفی بیان کرد: امروز شاهد آن هستیم که علیرغم وجود پتانسیل ذکرشده در کشور، تولید در بخش سنگ بسیار کمتر از ظرفیت موجود است. دبیر شورای سیاستگذاری صنعت سنگ ایران خاطرنشان ساخت: در حوزه صادرات سنگ کشور نیز دچار مشکلات و ابهاماتی هستیم، از جمله اینکه صادرات سالانه هفت میلیون تن است، اما وزارت صنعت اذعان دارد که این میزان ۱۲ میلیون تن می باشد، باید به جامعه اطلاعات درست داده شود. وی تصریح کرد: در حال حاضر شش هزار واحد فرآوری سنگ در کشور وجود دارد که از این تعداد ١٥٠ واحد، صادراتی هستند. سنگ ایران به قیمت نازل متری ٤٠ هزار تومان به دلالان خارجی فروخته می شود، درحالی که قیمت واقعی آن بسیار بالاتر است. دبیر شورای سیاستگذاری صنعت سنگ ایران ادامه داد: از سوی دیگر در حال حاضر صنعت سنگ کشور در تامین ماشین آلات و... با مشکل مواجه است. جلسه شورای سیاستگذاری صنعت سنگ کشور یک سال است که تشکیل نشده و تقاضای رسیدگی به این وضعیت را داریم. شریفی عنوان کرد: در سند چشم انداز صادرات سنگ کشور، انواع مباحث حمایتی از معادن عنوان گردیده اما اجرایی نشده است و می طلبد که این مساله مورد توجه قرار گیرد. گفتنی است یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ کشور در فضایی به مساحت ۹۰ هزار متر مربع در ۳۵۰ غرفه برپا شده که در آن آخرین دستاوردهای حوزه سنگ های معدنی و تزئینی در زمینه های فرآوری سنگ های ساختمانی، معادن سنگ، ماشین آلات استخراج معدنی، قطعات و لوازم سنگ بری، معدن و ماشین آلات تخصصی و سایر صنایع وابسته به این صنعت به نمایش درآمده است.