خبرخوان

بلاگ

11 مورد از مزایا و معایب شگفت انگیز سنگ تراورتن
11 مورد از مزایا و معایب شگفت انگیز سنگ تراورتن
چندین سال پیش ، تا دهه 1980 ، ایتالیا تامین کننده اصلی سنگ تراورتن بود و انحصار بازار را داشت. معروف ترین معادن ایتالیا در تی وولی (Tivoli), است. این سنگ طبیعی در زمان های روم باستان در ایتالیا استخراج شده و به عنوان مصالح ساختمانی درجه اول مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه قابل توجهی از تامین کنندگان سنگ تراورتن شامل ترکیه ، مکزیک ، پرو و ایران هستند. در ایالت متحده آمریکا دو یا سه تولید کننده کوچک وجود دارد که در بخش غربی آن و مشهورترین مکان (پارک ملی یلواستون (Yellowstone)) برای تشکیل تراورتن است که بسیاری از گردشگران نیز از آن بازدید می کنند. سنگ تراورتن به دلیل مقاوت بالا در شرایط تغییرات آب و هوایی و جغرافی و به دلیل تنوع رنگ مورد استقبال قرار گرفته است و مصرف آن هم در نمای بیرون ساختمان بکار گرفته می شود و هم در نمای داخلی ساختمان کاربرد دارد. در کشور ایران نیز تا اوایل دهه 1380 این سنگ به دلیل ارزان بودن خیلی مورد استقبال قرار نگرفته بود. با ورود رزین به بازار و جایگزین کردن آن به جای بتونه باعث افزایش کیفیت و دوام سنگ شد و به دلیل تنوع رنگ و قیمت مناسب و دوام و کیفیت بالا مورد اقبال قرار گرفته شد. از مهمترین معادن این سنگ در ایران می توان به سنگ های تراورتن عباس آباد، حاجی آباد ، دره بخاری ، تکاب و... که به دلیل رنگ روشن و استحکام از مرغوبیت و محبوبیت خاصی برخوردار می باشند، نام برد.
بهترین سنگ ها برای نمای داخلی ساختمان کدام است؟
بهترین سنگ ها برای نمای داخلی ساختمان کدام است؟
امروزه استفاده از سنگ ها به دلیل تنوع رنگ و زیبایی و طبیعی بودنشان در طراحی داخلی ساختمان حس آرامش و خاص بودن را به نمای درونی ساختمان می دهد. استفاده از سنگ در فضای داخلی کار ساده ایی نیست اما قطعاً استفاده از آن به عنوان یک ماده جالب و اصلی می تواند در طراحی ساختمان شما تاثیرات شگفت انگیزی ایجاد کند. سنگ‌ها را می توان در فضاهای مختلف ساختمان از جمله مکان های خصوصی و عمومی استفاده کرد. اما باید در نظر داشته باشید ، مهمترین چیزی که هنگام کار با سنگ باید در ذهن داشته باشید این است که اطمینان حاصل کنید که سنگ مورد نظر شما دارای ویژگی های مناسب برای استفاده در آن محل باشد. بعضی از سنگ ها آب را جذب می کنند (برای استفاده در حمام مورد استفاده قرار نمی گیرند) برخی از آنها بسیار شکننده هستند (بنابراین شما نمی توانید از این سنگ در روی یک میز استفاده کنید) ، برخی دیگر قابل صیقل دادن یا برش دادن به قطعات کوچکترنیستند.
چرا ابرسنگ ... ؟
چرا ابرسنگ ... ؟
نمای سنگ جامه‌ای است در خور که به اندام خانه می پوشانیم آنچنان که نه تنها از سر زیبایی و زیبا پسندی که موجب افزایش طول عمر ساختمان و در بردارنده مفاهیمی چون آرامش ، سازگاری با طبیعت و صرفه جویی در انرژی ، استحکام ساختمان در برابر شرایط نامساعد جوی مانند : سیل ، زلزله ،باد ، باران و رطوبت های خورنده ، عایق در برابر آلودگی های صوتی و صداهای آزار دهنده بیرون ساختمان می باشد.
وجود ۶۰۰۰ واحد فرآوری سنگ در کشور/ تنها ۱۵۰ واحد صادراتی هستند
وجود ۶۰۰۰ واحد فرآوری سنگ در کشور/ تنها ۱۵۰ واحد صادراتی هستند
به گزارش خبرنگار مهر، احمد شریفی پیش از ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ کشور در محلات، اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت واحدهای صنعتی حوزه سنگ ایران، بیش از سالانه ۲۷ میلیون تن است. دبیر شورای سیاستگذاری صنعت سنگ ایران افزود: این ظرفیت در حقیقت برمبنای ارزیابی صورت گرفته ارزشی بیش از سه میلیارد دلار دارد که با احتساب سایر ظرفیت های حوزه سنگ کشور، به بیش از هفت میلیارد دلار می رسد. شریفی بیان کرد: امروز شاهد آن هستیم که علیرغم وجود پتانسیل ذکرشده در کشور، تولید در بخش سنگ بسیار کمتر از ظرفیت موجود است. دبیر شورای سیاستگذاری صنعت سنگ ایران خاطرنشان ساخت: در حوزه صادرات سنگ کشور نیز دچار مشکلات و ابهاماتی هستیم، از جمله اینکه صادرات سالانه هفت میلیون تن است، اما وزارت صنعت اذعان دارد که این میزان ۱۲ میلیون تن می باشد، باید به جامعه اطلاعات درست داده شود. وی تصریح کرد: در حال حاضر شش هزار واحد فرآوری سنگ در کشور وجود دارد که از این تعداد ١٥٠ واحد، صادراتی هستند. سنگ ایران به قیمت نازل متری ٤٠ هزار تومان به دلالان خارجی فروخته می شود، درحالی که قیمت واقعی آن بسیار بالاتر است. دبیر شورای سیاستگذاری صنعت سنگ ایران ادامه داد: از سوی دیگر در حال حاضر صنعت سنگ کشور در تامین ماشین آلات و... با مشکل مواجه است. جلسه شورای سیاستگذاری صنعت سنگ کشور یک سال است که تشکیل نشده و تقاضای رسیدگی به این وضعیت را داریم. شریفی عنوان کرد: در سند چشم انداز صادرات سنگ کشور، انواع مباحث حمایتی از معادن عنوان گردیده اما اجرایی نشده است و می طلبد که این مساله مورد توجه قرار گیرد. گفتنی است یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ کشور در فضایی به مساحت ۹۰ هزار متر مربع در ۳۵۰ غرفه برپا شده که در آن آخرین دستاوردهای حوزه سنگ های معدنی و تزئینی در زمینه های فرآوری سنگ های ساختمانی، معادن سنگ، ماشین آلات استخراج معدنی، قطعات و لوازم سنگ بری، معدن و ماشین آلات تخصصی و سایر صنایع وابسته به این صنعت به نمایش درآمده است.