original.svg

مرغوبیت محصول

delivery.svg

تحویل فوری

support.svg

پشتیبانی همه روزه

 • دسته‌بندی‌ها

  ابعاد موجود

  رنگ‌های موجود

 • فیلتر محصولات نمایش 1 - 16 از 240 نتایج

  دسته‌بندی‌ها

  ابعاد موجود

  رنگ‌های موجود

 • 240 محصول

  محصولات پرطرفدار

  سنگ جدول و درپوش

  سنگ با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد در بخش‌های مختلف ساختمان به کار برده می‌شود. سنگ‌ها نه‌تنها سبب افزایش زیبایی فضا و بنا می‌شوند بلکه طول عمر آن را نیز افزایش می‌دهند. به همین دلیل در انتخاب سنگ نمای بیرونی یا سنگ‌های مورد استفاده در بخش‌های مختلف داخل ساختمان حساسیت‌های خاصی وجود دارد.

  استفاده از سنگ با توجه به مزایای بسیار زیادی که دارد سبب افزایش قابل توجه قیمت ساختمان می‌شود. ما در این نوشتار قصد داریم به بررسی سنگ جدول و درپوش بپردازیم. اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید لطفاً ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید.

  سنگ جدول و درپوش در کجا مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

  سنگ جدول معمولاً به سنگی گفته می‌شود که در ساخت جدول و جوی آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که سنگ جدول در فضای باز و در معرض سرما، گرما و فشار قرار می‌گیرد معمولاً از سنگ‌هایی استفاده می‌شود که مقاومت بالایی در برابر ناملایمات جوی و فشار داشته باشند.

  علاوه بر این جدول سنگی است که برای جداسازی دو فضا از یکدیگر نیز مورد استفاده قرار میگیرد. به‌عنوان مثال در محوطه‌سازی پارک‌ها و فضاهای سبز، مناطق شهری، بلوار کشی معابر شهری، پیاده‌روها، محوطه‌سازی و زیباسازی باغچه‌های خانگی و اداری، فضاسازی ویلاها و باغ‌ها از جدول سنگی استفاده می‌شود.

  سنگ درپوش: به سنگی گفته می‌شود که روی دیوار و به‌منظور پیشگیری از نفوذ باران و برف به درون دیوار گذاشته می‌شود. معمولا در زیر سنگ درپوش شیاری به نام آبچکان زده می‌شود. این شیار باعث می‌شود آب روی سنگ از شیار آبچکان به پایین چکه کند و به دیوار زیرین سرایت نکند. سنگ درپوش دیوار معمولاً در معرض دید مستقیم نیست. به همین دلیل معمولاً از سنگ‌های ارزان‌تر و با کیفیت پایین‌تر در آن استفاده می‌شود.

  کاربرد سنگ جدول و درپوش

  برای سنگ جدول از چه نوع سنگی استفاده می‌شود؟

  برای سنگ جدول از سنگ‌های مختلفی استفاده می‌شود. سنگ‌های چینی (کریستال)، گرانیت، تراورتن و مرمریت انواع مختلف سنگ‌های مورد استفاده در ساخت جدول هستند. هر کدام از این سنگ‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و هر کدام از آنها برای محیط‌های دارای آب و هوایی خاص کاربرد دارند.

  بعضی از این سنگ‌ها برای تمام محیط‌ها مناسب هستند. سنگ کریستال از جمله سنگ‌های جدولی با کیفیت و رنگ مناسب است که برای تمام محیط‌ها مناسب بوده و با تمام شرایط آب و هوایی سازگار است. کریستال در مقایسه با سایر سنگ‌ها قیمت مناسبی نیز دارد.

  سنگ جدول و درپوش: بهترین سنگ جدول

  همان‌طور که می‌دانید انتخاب نوع سنگ در بخش‌های مختلف ساختمان بستگی به ویژگی‌های سنگ‌ها و کاربری آنها در ساختمان دارد. کیفیت سنگ خام جدول بسیار مهم است. در صورتی که سنگ خام مورد استفاده در ساخت جدول کیفیت مطلوبی نداشته باشد جدول برش خورده نیز کیفیت لازم را نخواهد داشت. بهترین سنگی که برای جدول و درپوش استفاده می‌شود دارای ویژگی‌های زیر است:

  • سنگ جدول مطلوب از سنگ خام فاقد شکستگی و ترک برش داده شده است؛
  • لبه‌های سنگ‌ها نباید پریدگی داشته باشند؛
  • برش‌های جدول باید از نظر ابعاد دقیق باشند؛
  • قطعات جدول باید از نظر ابعاد ارتفاع و ضخامت یک‌دست باشند؛
  • سنگ‌ها باید از نظر رنگ یکنواخت بوده و پس از به کار برده شدن نیز زیبایی خود را حفظ کنند.

  ویژگی‌های سنگ جدول و درپوش

  طول و ارتفاع جدول سنگی

  جداول سنگی معمولاً در ابعاد مشخصی تولید و عرضه می‌شوند. طول جداول سنگی اغلب ۵۰ سانتی‌متر و ارتفاع آن از ۲۰ الی ۴۰ سانتی‌متر متغیر است. جداول بسته به نیاز شامل ضخامت‌های متفاوتی می‌شوند. معمولاً ضخامت‌های ۵، ۶،، ۷، ۸، ۱۰ و ۱۲ سانتی‌متر مرسوم است؛ البته این ابعاد پرمصرف‌ترین ابعاد جدول بوده و در صورت نیاز جداول با ابعاد دیگر نیز تولید و عرضه می‌شوند. در واقع بر اساس سفارش مشتری ابعاد جدول تغییر می‌کند.

  کاربرد گرانیت به‌عنوان مقاوم‌ترین مصالح در سنگ جدول

  در این بخش از بحث سنگ جدول و درپوش به بررسی گرانیت به‌عنوان سنگ جدول می‌پردازیم. سنگ گرانیت یکی از بهترین مصالح موجود در بازار است که در سطوح و معابر شهری و بخش‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرانیت با توجه به ماندگاری بالا سالیان طولانی بدون تغییر باقی می‌ماند. زیبایی طبیعی گرانیت در مقایسه با سنگ‌های مصنوعی و بتن و مقاومت آن در برابر گرما، سرمازدگی و ضربه و فشار از دیگر مزایای آن محسوب می‌شود.

  گرانیت در برابر وسایل نقلیه بزرگ، نمک و مواد شیمیایی منقضی شده مقاومت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل در برابر شرایط متغیر پایدار بوده و زیبایی خود را حفظ می‌کند. گرانیت نه‌تنها در جدول بلکه در بخش‌های مختلف ساختمان از قبیل پله‌ها، نیمکت‌ها، دیوارهای نگهدارنده، در اطراف باغ‌ها و حوضچه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ کوبیک که در واقع نوعی سنگ گرانیت برش داده شده است در ساخت جدول‌ها کاربرد دارد. علاوه بر این در سنگفرش‌خیابان‌ها و مکان‌های عمومی و خصوصی مختلف نیز از کوبیک استفاده می‌شود.

  سنگ جدول و درپوش: بهترین سنگ درپوش کدام است؟

  سنگ تراورتن بهترین نوع سنگ برای استفاده در درپوش دیوارها است. این سنگ که تحت عنوان تراورتن درپوش شناخته می‌شود کیفیت پایینی داشته، ساب نخورده و ظاهر آن مات است. سنگ درپوش با ضخامت ۳ سانتی‌متر معمولاً در دو نوع شیار‌دار و بدون شیار تولید می‌شود که نوع شیاردار به‌عنوان آبچکان برای هدایت آب روی دیوارها به‌ویژه در پشت بام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  مزایای سنگ تراورتن درپوش

  سنگ تراورتن درپوش از کیفیت چندان مطلوبی برخوردار نیست؛ اما این سنگ دارای مزایایی است که آن را برای استفاده به‌عنوان درپوش مناسب می‌کند. علاوه بر این همان‌طور که قبلاً نیز بیان شد سنگ تراورتن درپوش در معرض دید قرار ندارد. به همین دلیل ضرورتی ندارد که از سنگ‌های گران قیمت و با کیفیت بالا برای آن استفاده شود. مهم‌ترین مزایای سنگ تراورتن درپوش عبارتند از:

  • ضخامت بالای سنگ؛
  • نقوذپذیری کم آب که آن را برای استفاده در محیط‌های در معرض آب از قبیل درپوش دیوارها مناسب می‌کند؛
  • چسبندگی بالای سنگ؛
  • عدم حل شدن در آب.

  بهترین سنگ جدول و درپوش

  کاربرد سنگ تراورتن درپوش

  این سنگ با توجه به نفوذناپذیر بودن نسبت به آب و عدم حل شدن در آب برای استفاده در فضاهای زیر مناسب است:

  • درپوش لبه دیوارها؛
  • پشت بام‌ها؛
  • استخرها؛
  • نمای خارجی ساختمان‌ها؛
  • به‌عنوان سنگ سرویس بهداشتی اماکن عمومی از قبیل پارک‌ها و مکان‌های زیارتی.

  کلام پایانی

  سنگ‌ها با توجه به ویژگی‌ها خاص و مزایای بسیار زیاد در بخش‌های مختلف ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ با توجه زیبایی‌های طبیعی و خیره‌کننده خود جلوه و نمایی خاص به ساختمان می‌دهد؛ اما علاوه بر این در برخی بخش‌ها برای حفظ بنا و افزایش طول عمر آن نیاز به استفاده از سنگ است. مقاومت و استحکام بسیار بالای سنگ سبب استفاده از آن در این بخش‌ها می‌شود.

  در این مقاله به سنگ جدول و درپوش پرداختیم. سنگ جدول در جدول‌های کنار جوی آب و نیز در جدا کردن دو فضا در محوطه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرانیت، تراورتن، مرمریت و کریستال از جمله سنگ‌های مورد استفاده در جدول‌سازی هستند.

  سنگ درپوش روی دیوارها و به‌منظور پیشگیری از نفوذ باران به درون دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ تراورتن نیز به‌دلیل نفوذناپذیری در برابر آب و عدم حل شدگی در آب بهترین و چسبندگی بالا بهترین نوع سنگ به‌عنوان درپوش محسوب می‌شود. تراورتن از قیمت مناسبی نیز برخوردار است.

  بیشتر  

  در انتخاب و خرید سنگ ساختمان خود دغدغه دارید ؟

  کارشناسان ما در هر لحظه آماده ارائه مشاوره در زمینه خرید و انتخاب سنگ ساختمان با درنظر گرفتن بودجه شما هستند.

  مجموعه بازرگانی ابرسنگ می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
  رد کردن
  اجازه دادن به اعلان ها